Skitur fra hytte til hytte. Rondane har noe for noen og en hver, både 2000-metertopper og merkede ruter gjennom dalene. Dette er en klassisk rundtur mellom betjente hytter i påsken. Før og etter påske er flere av hyttene selvbetjente.
Mysuseter - Rondvassbu - Dørålseter - Bjørnhollia - Rondvassbu - Mysuseter
Rondane ligger relativt langt øst, og været er derfor mer stabilt enn i mange av de andre fjellområdene. Rondane består av mange markante daler, og hyttene ligger lett tilgjengelig. Det er ikke så vanskelig terreng mellom hyttene. Skal du ta med deg barna, bør de være minst 12 år hvis de ikke har mye erfaring fra før.
Avstand: 11 km
Turen starter fra Mysuseter og går gjennom hyttefeltet oppover mot Spranget. Herfra ser du innover mot Rondanes fjelltopper. Turen inn til Rondvassbu.
Se rutebeskrivelse og kvistedatoer
Avstand: 15 km
Fra Rondvassbu setter du av gårde nordover i Rondvassdalen og Bergedalen mot Øvre Dørålseter i relativt slakt terreng. Stigning den siste kilomertren opp mot hytta.
Se rutebeskrivelse og kvistedatoer
Avstand: 23 km
Neste dag går turen inn i Langglupdalen mellom Rondeslottet og Høgronden. Her er det spektakulær utsikt. Man kommer etter hvert ned i bjørkebeltet og til Bjørnhollia. Her venter god mat og god drikke, og et fantastisk skue gjennom de store vinduene på stua. Vi kan anbefale en ekstra dag på Bjørnhollia. Flere fine dagsturer i området.
Se rutebeskrivelse og kvistedatoer
Avstand: 12 km
Dagen etter står Illmanndalen klar og venter på deg med en tur over til Rondvassbu. Ta deg god tid til frokosten for dagens etappe er ikke så lang. Turen inn Illmanndalen går sør for Storronden - enda en ronde over 2000 moh. Kvisteruta tar deg opp i ca 1.280 moh før du plutselig står rett over Rondvassbu. I klart vær vil vi ha flott utsikt mot Smiubelgin - det spisse fjellmassivet vest for Rondvassbu.
Se rutebeskrivelse og kvistedatoer
Avstand: 11 km
Den siste dagen venter samme tur ut fra Rondvassbu frem til Mysuseter.