Skarpafjellet

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 1,9 km
  • 0
  • Turen går én vei, fra A-B
  • 254 høydemeter totalt
  • Sesong: Hele året

Turbeskrivelsen starter utenfor 5071 puben ved Loddefjord terminal.

Når en står med ryggen til Kaland & Partners går en til venstre. Følg fortauet, kryss veien og fortsett på fortauet på andre siden (opp Bjørndalsbakken). Fortsett rett frem når fortauet slutter. Når Bjørndalsbakken møter Sildaberget, går en til venstre opp Sildaberget. Hold til høyre i veikryss. Rett etter et postkassestativ er det skiltet sti opp til Lyderhorn. Skiltet er ikke synlig før en har gått inn mellom postkassestativet og neste hus (se bilde).

Turen videre går vekselvis på sti og i trapper et stykke oppover. Når det flater ut, ta sti til venstre 10 - 15 meter, kryss myra til trapp på andre siden. Gå opp trappen og følg stien videre, bortover og oppover. Etter en stund kommer en til et berg, her går stien oppover berget. I et tydelig stiskille skal en holde til høyre (se bilde). På vei oppover er det mange plasser med flott utsikt over Loddefjord, dersom været tillater det. Nå er du snart på toppen av Skarpafjellet. På returen har man flere alternativer. Vi anbefaler å velge mellom:

- Gå videre til Små-Lyderhorn og ned til Lyderhornslien

- Gå til Lyderhorn og velg en av stiene ned

- Gå ned igjen samme vei som en gikk opp

Man kan beregne ca. en time opp til Skarpafjellet.

Adkomst med egen bil

Vei nr 555 til/fra Askøy/Sotra. Følg skilting til Håkonsvern eller Loddefjord. Parkering ved Vestkanten kjøpesenter, (parkeringsavgift - ParkLink )

Adkomst med kollektivtransport

Alle busser til Loddefjord terminal. Se alltid skyss.no for gjeldende rutetider.

Annonse

on the path