Rundtur på Giverstolen

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Enkel fottur
  • 2,5 km
  • 1 t, 30 min
  • Rundtur
  • 77 høydemeter totalt
  • Sesong: Apr - okt

En lettgått og fin rundtur i kommunegrensa mellom Nome og Skien. Det er flere avstikkere både til kulturminner (gravrøyser og hule) og utsiktspunkt. Ruten er blåmerket og skiltet fra parkeringsplassen på Håvet og ender tilbake til parkeringsplassen.

Starten går over skiløypetrase, så langs en svakt stigende rygg i flott glissen furuskog. Jeg anbefaler å ta avstikkeren til Mannsliarholet. Dette er ei lita hule som er spennende og trygg for barn å krype inn i. Fra hovedstien igjen endrer landskapet karakter, nesten litt trollsk med berg og gamle trær. Etterhvert kommer en merket avstikker til et utsiktspunkt. Der får du et vidt utsyn mot Norsjø og grendene i nærheten.

Hovedstien følger så inntil bergkanten før den begynner å flate ut. Her tar stien til venstre godt merket med blå maling på trær. Det er ei røys som ligger inntil bergveggen ca. 20 meter lenger fram der du svinger. Når du kommer på Giverstolen får du nok et fint utsiktspunkt og også her er ei røys sydøst for toppen. Stien fortsetter videre ned langs ryggen i nordvestlig retning og ender opp ved parkeringsplassen på Håvet.

Stien er merket og vedlikeholdt av Helgen Vel og Helgen Idrettslag.

Adkomst med egen bil

Ta av fra rv. 36 ved Klovdal inn Håvevegen. Kjør Håvevegen opp til skiltet parkeringsplass (Turløyper) på høyre side ca 400 m.

Annonse

on the path