Fottur til Jordesmyrnatten 1136 moh fra Dypilen

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 16,8 km
  • 4 t
  • Rundtur
  • 1017 høydemeter totalt
  • Sesong: Hele året

Turen går til den flotte, men lite besøkte fjelltoppen Jordesmyrnatten, nær grensen til Flå. 

NB! Husk bankkort for betalingsbom ved Storeli.

Det finnes flere ruter til toppen, og vi foreslår å starte turen fra Dypilen. De første 4 kilometerne fra Dypilen til Fjølaset går på grusvei, og her kan det være en fordel å bruke sykkel. Parker sykkelen ved Fjølaset og fortsett til fots på en av flere stier som går sørover. En anbefalt rundtur er som følger: Start med å følge stien mellom vannet Løken og et mindre tjern, og deretter på nordsiden av Kjerringnatten. Stien er fin i starten, men blir gradvis mer gjengrodd. På høyde med Grisetjern forlater du stien ved en varde, og følger høyfjellsterrenget bort til toppen av Jordesmyrnatten. Det er mulig å gå over flere mindre topper på veien.

Den tydelige stien fra Siggeset til Bergsbødalen er god, og den inntegnede ruten følger denne stien tilbake. Hvis du ønsker å gå mest mulig på sti og minst mulig i umerket terreng, anbefales det å gå via Bergsbødalen både til Jordesmyrnatten og tilbake.

Uansett veivalg går turen tidvis i umerket terreng uten sti, så god navigeringsevne er nødvendig. Turen egner seg også vinterstid, men vær oppmerksom på noen bratte partier som må forseres for å komme over skoggrensen.

En annen sommerlig rute er å gå eller sykle den bratte veien fra Bergheim til Siggeset, som ligger like i nærheten av toppen. Denne varianten gir betydelig flere høydemetre og byr på en utfordrende tur.

Adkomst med egen bil

Fra Nesbyen R7 mot Oslo, ta av til venstre over Lioddenbrua etter 6 km. Til venstre i kryss ca 1 km etter å ha passert bro over jernbanen. Oppover og inn i Liemarka, betalingsbom ovenfor Storeli (bankkort). Kjør til Dypilen og parker.

Annonse

on the path