Innervikselva i Jøkelfjord, Kvænangen

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Enkel fottur
  • 5,8 km
  • 2 t
  • Turen går tur/retur samme vei
  • 285 høydemeter totalt
  • Sesong: Mai - okt

Følg sti i skogkanten og fjæresteinene. Rett før målet, en rasteplass m. ifotavle, benytter du to broer for å krysse Innervikselva. Det kan være stor vannføring i denne elven tidlig i sesongen. På Innerviksneset er det murt opp en bålplass og mulig å tenne bål (husk bålforbud). Gode sko anbefales på turen. Turen er ca. 2,8 km en vei. Beregn minst. 2 timer t/r.

På vei innover fjorden passerer man et nes som heter Sjolmen. Samene flytter reinflokken over fjorden her hver høst (reinen svømmer over fjorden). Man har også fin utsikt innover fjorden mot den delen av Øksfjordjøkelen som kalver i sjøen. Dette er den eneste isbreen på fastland Europa som kalver i sjøen. Øksfjordjøkelen er 42 km2.

Adkomst med egen bil

Ta av fra E6 på Alteidet mot Jøkelfjord (Fv 365). Følg skilting til Saltnes og Øksfjordjøkelen. Det er parkeringsplass med skilt og startpunktet for turen ved enden av veien.
Annonse

on the path