Vandring til Mølmannsdalsgården

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Enkel fottur
  • 6,7 km
  • 3 t
  • Turen går tur/retur samme vei
  • 65 høydemeter totalt
  • Sesong: Jun - sep

Turen til Mølmannsdalen gård starter fra enden av Dalsveien, 3 km fra Røros. Her er det parkeringsplass for bil. Turen egner seg godt for sykkel, og er meget barnevennlig. Dem går i fin furuskog i lunt terreng langs flere tjern. Mølmannsdalen er ei naturperle av de sjeldne. Dalen betyr det samme for mange rørosinger som Nordmarka for oslofolk. Etter va. 3,5 km fra parkeringsplassen kommer du fram til Mølmannsdalsgården, mest brukt som landsted for kobberverkets skiftende direktører, men også som avlsgård og seter for partisipantene på Røros. I dag så eies garden av Sør-Trøndelag fylke.

Mange, spesielt barnefamilier, på søndagstur innover dalen, har vært, og er, opptatt av en spennende historie knyttet til garden: Catharina Borchgrevink, datter av direktøren av kobberverket, skulle gifte seg med Theodorus Mølmann, daværende eier av stede. På turen utover for å hente henne falt han av hesten og mistet livet. Det hevdes at Catharina fremdeles går og venter på sin brudgom på Mølmannsdalsgården. Flere mener å ha sett henne i hvitt eller sort i storstuen eller på svalgangen til stabburet bærende på ett eller annet. En måneskinnstur, vinter eller sommer, kan være spennende og opplevelsesrik. Tømmeret i de gamle bygningene skifter farge. Dalstjønna ligger blank og månen seiler mellom mørke natteskyer. I en slik romantisk atmosfære kan Catharina vise seg på svalgangen til stabburet, og så sakte over tunet til hovedbygningen. (kilde: Mølmannsdalen v/Thorsen og Evenås.

Mølmannsdalen naturreservat ble opprettet i 2017, og gåturen går gjennom vernet natur. Selve gården ligger som en øy i verneområdet og er ikke en del av reservatet. Byggene er en del av Verdensarven.

Det er to utedoer og en HC-toalett (utedo). Sistenevnte er beliggende ved badeplassen i Nordre Dalstjønna.

Man kan fint gå stien tilbake og få med seg den spesielle ekseren på veien tilbake.

Adkomst med egen bil

Turen til Mølmannsdalen gård starter fra enden av Dalsveien, 3 km fra Røros.
Annonse

on the path