En særlig anbefalelsesverdig tur er å gå fra Kongsberg til Hardangervidda. Da møter vi norsk natur i all sin variasjon: Åpent og storslått snaufjell, store og små vann, friske vassdrag, myrer omkransa av vridde bjørker og rufsete fjellfuruer, mørke graner og vide utsyn. Dessuten vandrer vi lengst nord på den gamle Søndre Nordmannsslepa, en flere hundre år gammal ferdselsvei mellom Hardanger og Numedal med urgamle varder og varp. Vi passerer også mange setre underveis.
Dag 1: Kongsberg - Selsli. Fra Vestsida i Kongsberg opp veien Håvet til Funkelia. Hit går det også buss. Skilter og merker viser veien til Selsli. Bratt opp til Haus Sachsen, derfra noe mer småkupert. En avstikker til Jonsknuten belønnes med et storslått rundskue. Turen videre går for det meste i åpen fjellfuruskog – med noen riktig majestetiske furuer!. Den passerer setre, og flere idylliske vann. Idylliske vann er det også der Selsli ligger – midt i et åpent og innbydende landskap. (Ca 21 km).
Dag 2: Selsli – Sigridsbu. Stien fører oss forbi flere fine tjern ned til Bolkesjø. Lurt med en avstikker til Selslinatten! Den som følger merkinga, mister en del høyde ned til Øygarden der merkinga tar av, og får dessuten to kilometer på asfalt. Kartkyndige anbefales å gå rett nordover fra Mjaugetjønn og komme inn på merkinga noe før Sudstul. Sigridsbu ligger helt sør på Blefjell, på Sigridsfjell, i typisk høyfjellsterreng og med flott utsyn sørover. (Ca. 22 km).
Dag 3: Sigridsbu – Eriksbu. Hele turen går i storslått høyfjellsterreng. Topper som Bletoppen (1342 moh, områdets høyeste topp), Nystølnuten (1339 moh) og Gråfjell (1320 moh) byr på storslagne rundskuer. Vi passerer de karakteristiske Brørsteinane (to flyttblokker), flere flotte vann og skråner ned fra Uverudfjell til Eriksbu – som ligger flott til ved Åklivatna (Ca. 13 km)
Etter 3. dag: Hvis noen ønsker en kortere tur, eller vil avbryte, er det merka sti fra Eriksbu til Numedal kro. I Numedal går det buss. Ca. 15 km og 700 høydemeter.
Dag 4: Eriksbu – Øvre Fjellstul. Vi går nordvestover langs Åklivatna, opp i Åkliskardet og bratt utover mot Åklistul. Turen videre går i glissen fjellfuruskog og passerer flere setre. Øvre Fjellstul ligger på en idyllisk setervoll. Det var seterdrift her til 1967, og etter pietetsfull oppussing ble den turisthytte i 1972. Det gamle seterhuset har en helt spesiell sjarm og atmosfære. (Ca 15 km).
Dag 5: Øvre Fjellstul – Daggrø. Variert tur over Vorsetfjell, forbi Ånebunuten, gjennom bjørkeskog, forbi mange tjern og igjen opp over tregrensa ved Sigridsnuten og i snaufjellsterreng fram til Daggrø. Den som vil fiske, har muligheter både i de to Daggrøtjønnan og i Ragnhildstaultjønn. De andre kan se seg mette på det flotte Rivsfjellet mot vest. (Ca 15 km).
Dag 6: Daggrø – Lufsjå. Nordover til Killingskardet der vi krysser bilveien mellom Veggli og Tinn. Videre nordover har vi flott utsyn vestover telemarksfjell. Ved Slepeskardet kommer vi inn på Søndre Nordmannsslepa. Den følger vi videre, nord for Skirveggen og vestover i ganske flatt terreng til Lufsjå. Fra hytta har vi utsyn over det storlinjede landskapet med sjøen som hytta har fått navn etter. (Ca. 20 km.
Dag 7: Lufsjå – Imingfjell Turistheim. Vi følger Søndre Nordmannsslepa et stykke videre, tar så av nordvestover forbi Sedalstjørnan og fram til Imingfjell Turistheim. Hele turen går i åpent høyfjellsterreng med vide utsyn. (ca. 18 km). – Den som vil videre, har flere muligheter innover Hardangervidda. De som ender turen her, kan bestille bilskyss ned til Uvdal.
Imingfjell Turistheim er privat og betjent.
Lufsjå tilhører DNT Oslo og Omegn og er selvbetjent.
De andre hyttene tilhører Kongsberg og Omegns Turistforening og er ubetjente.