Introduksjon:
Grunnetjørnsbu ligger lunt til i lett skog med en nydelig utsikt over Grunnetjønn. En perfekt førstegangstur for de som vil prøve seg med kart og kompass fra Hillestadheia, spesielt vinterstid.
Beliggenhet:
Grunnetjørnsbu ligger flott plassert i på et platå ovenfor Grunnetjønn med flott utsikt mot heiene og Årdalen i vest. Utsikten fra verandaen på sikringsbua er fantastisk. Under storviltjakta 15.9. - 31.10. er hytta låst med DNT-nøkkel. Ellers står den åpen.
Det er ikke mobildekning på hytta, men ytterst på høyre hjørne av verandaen kan du ha flaks.
Rom:
Hovedhytta består av et stort oppholdsrom med kjøkken, stue og spiseplass. Her er to soverom med to familiekøyer i hvert rom. Totalt 12 sengeplasser.
Sikringshytta (annekset) består også av et oppholdsrom med kjøkken, stue og spiseplass. Her er det to soverom med en familiekøye i hvert rom. Totalt 6 sengeplasser.
Utstyr:
Vann:
Vann hentes i brønn like ved hyttene.
Hund:
Det er tillatt med hund i sikringshytta.
Naturvern/Villrein:
Hytta ligger i et av Norges 24 villrein områder. Villreinen er en sårbar art og er ekstra følsom for forstyrrelser, spesielt på våren. Hold deg til stiene, og ha hunden i bånd. Om du treffer på en reinsdyr flokk så hold deg i ro til dyrene har passert. AAT anbefaler å lese mer om villreinens bruk av fjellet og hvordan du kan ta hensyn til villreinen på dnt.no/villrein . Her kan du også lese om hvordan DNT arbeider med villrein og ferdsel.
Bestilling og betaling:
1. Man kan ankomme hytta uten forhåndsbestilling, og betaler da for opphold (og mat) på «DNT Hyttebetaling» -appen. Man kan også betale med engangs fullmakt, men vi foretrekker bruk av nevnte app,
2. På Tjørnbrotbu er det mulig å reservere 5 av 10 sengeplasser i hovedhytta og 4 av 8 sengeplasser i sikringshytta på UT.no. Bestilt seng er da reservert frem til kl. 19.00.
DNT – medlemskap:
Man trenger ikke DNT-medlemskap for å besøke hytta, men overnatting og proviant er rimeligere dersom man er medlem.
Aktiviteter:
Grunnetjørnsbu er et fint utgangspunkt for de som ønsker å bestige Trongedalsnuten (929 moh.), som er den høyeste toppen i Åmli kommune.
Annet:
Hyttetilsyn er for tiden Walter Pedersen.
Vanligste adkomst er fra Austenå i Tovdal eller fra Vindilhytta i Gjøvdal. Det er også merket løype fra Granbustøyl i nord og fra Skarsvassbu i sør.
Det er ikke kjørt opp løyper til Grunnetjørnsbu. Men det kan være mulig å følge skiløypa fra Hillestadheia til Nasvatn og ofte går det ski- eller skuter-spor derfra og inn til hytta. Vær obs på at det kan være overvann på Nasvatn.
Samle på fjelltopper, hytter og andre turmål over hele landet med SjekkUT i UT-appen.
Les mer om SjekkUTSjekkUT-besøk